ایراد ها و عیوب یخچال فریزر نفراست

در بخش اموزش چند نکته مهم مثل قانون اهم و کاربرد ان در یخچال فریزر و سنسور ان تی سی یا ترمیستور NTC یخچال فریزر و تایمر دیفراست و ترمودیسک و ترموفیوزدر یخچال فریزر ها ، توضیح داده شده است ،که قبل از مطالعه این بخش بهتر است  سری به انها بزنید .

 

عمده مشکلات یخچال فریزرهای نفراست یا یخچال فریزر بدون برفک یا یخچال فریزر ضد برفک ، همان برفک زدن یخچال فریزر نفراست هست .

که چند تا علت میتواند داشته باشد .

در یخچال فریزرهای نفراست قدیمی یا( بدون برد الکترونیکی )، یا یخچال فریزر های بدون برفک ، تایمر دیفراست دار ،5 قطعه مهم داریم که ممکن هست یکی از انها خراب شده باشد ،که موجب برفک زدن یخچال فریزر نفراست شده است .

1) هیتر المنت نفراست

2) ترمودیسک یا ترموستات حرارتی داخل اواپراتور نفراست

3) ترموفیوز یا فیوز حرارتی که به داخل اواپراتور نفراست چسبیده است

4)تایمر دیفراست یا ساعت دیفراست یخچال نفراست( در مدل های جدید برد الکترونیک جایگزین تایمر دیفراست شده است )

5)فن پشت اواپراتور نفراست یخچال فریزر بدون برفک

 

اگر هر کدام از این قطعات بدرستی کار نکنند یخچال دچار برفک خواهد شد .

1)هیتر المنت یخچال فریزر نفراست

اگر خراب شود یا بسوزد ، دیگر در زمان برفک زدایی گرما تولید نمیکند و برفک ها روی هم جمع میشود ، و کم کم سرمای داخل یخچال فریزر کم می شود .

2)ترمودیسک ، یک ترموستات حرارتی هست که بصورت سری با هیتر المنت نفراست در مدار قرار می گیرد .و معمولا در منفی 5 درجه به پایین اجازه عبور برق به هیتر المنت را میدهد و در 5درجه مثبت با اتومات کردن در واقع برق هیتر المنت را قطع میکند تا مانع اتلاف انرژی شود .

حال اگر ترمودیسک خراب شود ، دیگر برق را به المنت یخچال نمی رساند ، و رفته رفته برفک یخچال فریزر نفراست زیاد میشود و سرمای داخل یخچال فریزر کم می شود .

نکته مهم این است که سرویسکاران وتعمیرکاران یخچال بیشتر به قطع بودن ترمودیسک توجه میکنند .در حالی که خراب بودن ترمودیسک حالت دیکی هم دارد .یعنی حتما باید در دمای حدود 5 درجه مثبت سانتیگراد برق هیتر المنت یخچال فریزر بدون برفک را قطع کند .و اگر این کار را نکند این خرابی ترمودیسک میتواند منجر به اتش سوزی یخچال فریزر نفراست شود .یک نمونه عکس یخچال فریزر بدون برفک که اتش گرفته است در داخل سایت هست .

رمودیسک در واقع یک ترموستات حرارتی هست ، که باید  در دمای مثبت 5 تا 15 درجه بسته به نوع ان جریان برق هیتر المنت یخچال فریزر نفراست را قطع کند .ودر دمای منفی 5 تا 12 درجه سانتیگراد ، بسته به نوع ان باید برق هیتر المنت را متصل کند .حال اگر ترمودیسک در حلت قطع باشد و در سرمای منفی 5 عمل وصل کردن برق هیتر المنت را متصل نکند ، هیتر المنت دیگر روشن نخواهد شد .و برفکها روی هم جمع میشوند و سرمای یخچال فریزر رفته رفته کم وکمتر میشود .

 

3 ) ترمو فیوز یا فیوز حرارتی

یا کلید امنیتی کنترل گرمای بیش از حد هیتر المنت یخچال فریزر بدون برفک .ترمو فیوز بصورت سری به هیتر المنت وصل میشود .

اگر ترموفیوز بسوزد ، چون در مدار بصورت سری با المنت در مدار قرار گرفته است .برق هیتر المنت دیگر برقرار نمی شود .و دوباره برفک مشکل سرمای کم را موجب خواهد شد .و ترموفیوز اگر بسوزد حتما باید تعویض شود .

ترموفیوز در واقع برای محکم کاری در مدار یخچال فریزرهای نفراست قرار می گیرد تا احتمال اتش سوزی را بسیار بسیار کم کند .از این رو کیفیت ترموفیوز ها بسیار مهم هست .

متاسفانه دیده میشود بعضی از تعمیرکاران ترموفیوز را از مدار خارج میکنند و بدون ترموفیوز یخچال فریزر را رها میکنند .که این کار احتمال اتش سوزی یخچال فریزر بدون برفک را بسیار بیشتر میکند .حتی توصیه میشود که ترمودیسک را هم به جای ترموفیوز استفاده نکنید .

ترموفیوز یا فیوز حرارتی یخچال فریزر بدون برفک ، در واقع اخرین وسیله کنترل گرمای هیتر هست .یعنی دقیقا برای کنترل گرمای بیش از حد احتمالی هیترالمنت یخچال فریزرهای نفراست و جلوگیری از اتش سوزی یخچال فریزر می باشد .

حال اگر ترموفیوز بسوزد ، یعنی برق را از خود عبور ندهد تا به هیتر المنت برسد ، هیتر المنت گرم نمیشود تا برفکها را اب کند .یعنی عمل defrost را نمی تواند انجام دهد.

پس ترمودیسک و ترمو فیوز بصورت سری با هیترالمنت یخچال فریزر نفراست در مدار قرار میگیرند .تا جریان برق به هیترالمنت یخچال فریزر را کنترل کنند ، تا هم دمای ان کنترل شود و هم مصرف انرژی کمتر شود .

 

4) تایمر دیفراست در واقع یک ساعت الکتریکی هست تا هر 6 یا 8 ساعت هیتر المنت یخچال فریزر بدون برفک را 20 دقیقه در مدار قرار دهد .یعنی در 6 یا 8 ساعت که کمپرسور اجازه روشن شدن دارد هیتر نمی تواند روشن شود .

حال اگر تایمر دیفراست خراب شود و برق را به هیتر المنت یخچال وصل نکند ، برفکها روی هم جمع میشوند و سرمای یخچال کم و کمتر میشود .

حال اگر تایمر دیفراست خراب شود و برق را به هیتر المنت یخچال وصل نکند ، برفکها روی هم جمع میشوند و سرمای یخچال کم و کمتر میشود.

در مدل های جدید یخچال فریزر نفراست دیگر تایمر دیفراست وجود ندارد و بجای ان برد الکترونیک وجود دارد .

5 ) فن گردش هوای یخچال 

در یخچال فریزر های نفراست حداقل یک فن باید هوای داخل یخچال فریزر را از میان فین های اواپراتور به چرخش دراورد تا انتقال حرارت صورت گیرد .اگر فن به هر دلیلی نتواند هوای کابین یخچال را به گردش در اورد .برفک سریعا زیاد شده و یخچال گرم می شود .

چند نکته راجعه به یخچال فریزر نفراست

ترمودیسک باید در قسمتی از اواپراتور نصب شود که بیشترین برفک را دارد .تا وقتی که تمام برفک ها اب شد بعد هیتر المنت توسط ترمودیسک از مدار خارج شود .

هرگز ترموفیوز را از مدار یخچال فریزر نفراست خارج نکنیم .نبود ترموفیوز احتمال اتش سوزی را خیلی زیاد میکند .

  عیب  یخچال فریزر های بردالکترونیک دار

در این یخچال فریزرها نفراست تایمر دیفراست بصورت الکترونیکی در برد کنترل ان طراحی شده است .

و تایمر دیفراست مکانیکی دیگر وجود ندارد . و بجای ترمودیسک سنسور NTC  متصل به اواپراتور نفراست وجود دارد .

ولی در این یخچال فریزر ها حتما ترموفیوز وجود دارد .

البته در بعضی از مدل های یخچال فریزر سامسونگ ، در دوسر هیترالمنت ، دو ترمودیسک کار گذاشته شده است . که در واقع اگر یکی از این ترمودیسک ها خطا کند ، ترمودیسک دیگری عمل خواهد کرد .

564 نظر

 1. باسلام و خسته نباشید
  یخچال فریزر نوفراست دو درب سینجر tc _700دارم ترمو دیسک و ترمو فیوز و تایمر را تعویض کردم. بعد از ۶ ساعت کاراتومات حالت دیفراست میرود ولی دیگر به حالت استارت به صورت اتومات برنمیگردد حتما باید با دست تایمر را چرخاند.
  لازم به ذکر است با سه تایمر متعدد مختلف امتحان کردیم باز هم درست نشد.
  آیا ایراد دیگری دارد و آیا با تایمر دیجیتال مشکل حل میشود؟
  با تشکر از راهنمایی شما.

 2. سلام
  سوال قبلی که جواب ندادید.یخچال نفراست داریم.و دیر استارت میزه و باعث میشه همه چی آب بشه.علت چیه؟؟؟

  • درود
   اسم یخچال و نوع ان قدیمی هست یا جدید .برد دارد یا تایمر دیفراست ؟

   • سلام
    نوع یخچال اسنوا 240 میباشد.
    برد دارد.2بار برد تعویض شده اما همچنان این مشکل وجود دارد و دمای یخچال بالا می آید و بعد یخچال استارت میزنه،یعنی بعد از تقریبا 24 ساعت و حتی بیشتر.

    • درود
     المنت فریزر ، ترموفیوز و سنسور دیفراست فریزر چک شود.

     • ترمو فیوز چک شده واتصال کوتاه می باشد.
      سنسور دیفراست در دمای معمولی اتاق 10 کیلو اهم مقاومت داشته و در آب جوش تا 2.5 کیلو اهم مقاومت کم میشود.
      مقاومت المنت و ترمو دیسک 250 اهم میباشد.المنت چگونه چک شود؟؟

     • درود
      برای چک کردن المنت، المنت را مستقیما به برق بزنید بعد از حدود یک دقیقه گرم می شود و حدود 0.8 آمپر برق مصرف میکند.

  • درود
   با عرض پوزش از وقفه پیش آمده در پاسخ به سوالات.
   دستگاه مشکل دیفراست یا برفک زدایی دارد
   تایمر، المنت، ترموفیوز چک شود.

 3. درود بر شما .خیلی ممنونم ازتون که وقت میذارین و مشکل هموطنان رو حل میکنین توو این گرونی.خداشاهده خیلی کارتون ارزش داره.

  مهندس یخچال فیلور قدیمی سرد نمیکنه اشکال کار چیه ؟
  مرسی از لطفتون

 4. سلام یه یخچال فریزر امرسان دارم که سیم برق رو عوص کردم به یه سه راهی زدم یه صدای تقه زد دیگه روشن نیست راهنمایی کنید ممنون

 5. سلام خسته نباشیدیخچالمون الکترواستیل هست مدلes27ارورe6میدهدبایدچکارکنم؟دمای یخچال وفریزررانمیدانم بایدچندباشد؟

 6. سلام
  سوال بنده را جواب ندادید.

 7. سلام سؤال من جواب داده نشد 18آذر سوال پرسیدم

 8. سلام ما یک فریزر سیلوان داریم که فقط نیمه پایین آن یخ میبندد کشو های بالا یخ نمی زنن فقط مواد سرد میشوند. لطفا راهنمایی کنید ،مشکل از کجاست؟؟؟

 9. سلام من یک یخچال فریزر نو فراست سامسونگ دارم مدتیه که قسمت پائین فریزر یخ می بنده به طوری که این یخ حدود یک سانت قطر داره یک بار حدود ده ساعت از برق کشیدمش و قسمت های داخلی کشو رو تمیز کردم. ولی هنوز مشکل برطرف نشده لطفا راهنمایی کنید.

 10. سلام
  یخچال فریزر پارس یخچال بالا که نمایگر دما داره؛ دمای یخچال رو ی 4 یا 5 درجه دمای فریزر میشه 29- یا 30- مشکل چیه؟
  یعنی موتورش روی 29 یا 30 منفی خاموش میشه؛
  ممنون

 11. سلام یخچالی هست که خوب کار میکند و سرد میکند و زمانی که قطع میکند تمام برفک و گوشتهای ان آب میشود و دیگر روشن نمیشود.تا زمانی که از برق آن را بکشند و بعد از دقایقی باز ان را به برق بزنن لطفا کمکم کنید که مشکل ان چیست.سیستمش برد است نه ترموستات

  • درود
   احتمال دارد، هیتر المنت یا ترموفیوز یا سنسور دیفراست معیوب باشد. همچنین سیم کشی مربوط به این قسمت را بررسی نمایید.

 12. سلام
  یخچال فریزر(پایین) سامسونگ <حدود 6 ماهی است که لامپ یخچال خاموش شده و حدو د 3 ماهی است که اتومات دیر به دیر صورت میگیرد و حدود 2 ماهی است که زیر آخرین قفسه فریزر برفکی شبیه آب یخزده است<بنظر جناب عالی مشکل می تواند از چه چیزی باشد؟
  پیشاپیش ممنون از پاسخگویی تان

 13. سلام یه فریزر پارس بدون برفک دارم که الان سرماش آمده روی -10 و همش کم و کمتر میشه سنسور اواپراتورش رو با اهم متر تست کردم وصول نبود آیا ممکنه از سنسور باشه و اگر از سنسور هست روش تعویضش به چه نحویه چون اواپراتور آن چنان باند پیچی شده که انگار هرگز خراب نمی شه.

 14. سلام مهندس سه ساله یه یخچال الکترو استیل es27دارم که چند روز پیش ارور e5 داد از برق کشیدمبعد یه ساعت زدم به برق شروع به کار کرد ولی بعد چندساعت دوباره ارور e5 دادزنگ زدم نمایندگی میگه یا گازش ایراد داره یا موتور یه تعمیرکار اوردم کابین فریزر رو باز کرد اواپراتور یخ زده بود با سشوار یخ رو اب کرد و گفت گاز و موتور ایراد نداره ایراد یا از برده یا از ترمودیسک حالا به نظر شما 1علت ارور چیه 2چرا اواپراتور یخ زده ایا گاز کم است یا ترمو دیسک عمل نکرده درضمن از منو تست عملکرد فنها و هیتر و موتور تست شد وسالم بود

  • درود
   E5 همان خطای کمبود سرمای دستگاه می باشد.
   دستگاه مشکل برفک زدایی دارد.
   المنت، ترمودیسک، ترموفیوز و سنسور دیفراست چک شود.
   احتمالا مشکل گازی و موتور ندارد.

 15. حمید رضا پازوکی

  با سلام
  بنده یک دستگاه یخچال فریزر فریجیدر خریداری کرده ام چند وقتی است که از داخل فریزر آب ریزی دارد وداخل فریزر قسمت پایین یخ زدگی مشاهده می شود لطفا راهنمایی بفرمائید

  • درود
   قسمت خروجی آب فریزر به سمت موتور مسدود شده است .
   یخچال را 24-48 ساعت از برق کشیده درب آن را باز بگذارید و مجددا به برق بزنید.

 16. سلام
  من یه فریزر بدون برفک ارج دارم هرچند مدت یه بار رو دمای 29 می ایسته و تق تق صدا میده و کمپرسور خاموش میشه که باید دو شاخه رو دربیاریم و ازدوباره بزنیم تا کار کنه جدیدا هم یه دفعه بوق ممتد میزنه و کمپرسور هم مرتب روشن و خاموش میشه و سرمای داخلش هم خیلی کمه آب داخلش یخ نمیزنه فقط سرد میشه

 17. سلام
  حدود ۴ماه پیش یخچال فریزر دوو گرفتم، الان یک هفته است که قسمت یخچال برودت کافی ندارد اماقسمت فریزر بد نیست، لطفا راهنمایی کنیدکدام قسمت آن کارنمی کند و نحوه برطرف نمودن آن را توضیح دهید.
  ممنونم

  • درود
   احتمال دارد فن قسمت یخچال ، که داخل کابین فریزر است کار نمیکند.
   و یا اینکه دستگاه مشکل دیفراست دارد که باید المنت و سنسور دیفراست چک شود.

 18. سلام خسته نباشید من 5 ساله یه یخچال فریزر دو درب سامسونگ دارم چند روزه دمای قسمت یخچالش به هیچ عنوان پایین نمیاد روی 24 درجه است و داخلش گرم ولی فریزرش مثل قبل کار میکنه هیچ گونه برفکی هم نداره 72 ساعت از برق کشیدمش درهاشم باز گذاشتم ولی درست نشد خودم شک دارم فنش خراب باشه اگه از فن باشه باید چطوری و از کجا عوضش کنم

 19. سلام یخچال فریزر اسنوا مدل 676 دارم . زیر اواپراتور یخ بسته و وارد زیر کشوهای فریزر شده علت و چگونگی رفع عیب را رفرمایید . آیا مربوط به تعویض هیتر میشود یا ترموفیوز ؟؟/ با تشکر ممنون میشم راهنمایی کنید

  • درود
   دستگاه مشکل مسیر تخلیه آب دیفراست مسدود شده است.
   دستگاه را به مدت 24 – 48 ساعت از برق بکشید.
   المنت قسمت خروجی آب چک شود.

 20. سلام . خسته نباشید . یخچال فریزر الکترو استیل مدل es 26 دارم چند ماه پیش تایمرش وقتی خاموش میکرد دیگر روشن نمی کرد ، تایمر را عوض کردم و این مشکل برطرف شد اما راه آب فریز یخ می زند و برفک میزند ، تایمر را بر روی المنت هم گذاشتم خوب داغ می شود اما برفک میزند و دمای یخچال بالا می رود . خواهشمندم راهنمایی فرمایید

  • درود
   احتمال دارد که ترمودیسک دستگاه مشکل داشته باشد و باید تعویض شود.
   به همین دلیل المنت زودتر از تایم خود از مدار خارج میشود.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*