گروه تولیدی بازرگانی دیفراست ؛ عرضه مستقیم انواع قطعات یدکی لوازم خانگی به تمام شهرستان های ایران

ایراد ها و عیوب یخچال فریزر نفراست

در بخش اموزش چند نکته مهم مثل قانون اهم و کاربرد ان در یخچال فریزر و سنسور ان تی سی یا ترمیستور NTC یخچال فریزر و تایمر دیفراست و ترمودیسک و ترموفیوزدر یخچال فریزر ها ، توضیح داده شده است ،که قبل از مطالعه این بخش بهتر است  سری به انها بزنید .

 

عمده مشکلات یخچال فریزرهای نفراست یا یخچال فریزر بدون برفک یا یخچال فریزر ضد برفک ، همان برفک زدن یخچال فریزر نفراست هست .

که چند تا علت میتواند داشته باشد .

در یخچال فریزرهای نفراست قدیمی یا( بدون برد الکترونیکی )، یا یخچال فریزر های بدون برفک ، تایمر دیفراست دار ،5 قطعه مهم داریم که ممکن هست یکی از انها خراب شده باشد ،که موجب برفک زدن یخچال فریزر نفراست شده است .

1) هیتر المنت نفراست

2) ترمودیسک یا ترموستات حرارتی داخل اواپراتور نفراست

3) ترموفیوز یا فیوز حرارتی که به داخل اواپراتور نفراست چسبیده است

4)تایمر دیفراست یا ساعت دیفراست یخچال نفراست( در مدل های جدید برد الکترونیک جایگزین تایمر دیفراست شده است )

5)فن پشت اواپراتور نفراست یخچال فریزر بدون برفک

 

اگر هر کدام از این قطعات بدرستی کار نکنند یخچال دچار برفک خواهد شد .

1)هیتر المنت یخچال فریزر نفراست

اگر خراب شود یا بسوزد ، دیگر در زمان برفک زدایی گرما تولید نمیکند و برفک ها روی هم جمع میشود ، و کم کم سرمای داخل یخچال فریزر کم می شود .

2)ترمودیسک ، یک ترموستات حرارتی هست که بصورت سری با هیتر المنت نفراست در مدار قرار می گیرد .و معمولا در منفی 5 درجه به پایین اجازه عبور برق به هیتر المنت را میدهد و در 5درجه مثبت با اتومات کردن در واقع برق هیتر المنت را قطع میکند تا مانع اتلاف انرژی شود .

حال اگر ترمودیسک خراب شود ، دیگر برق را به المنت یخچال نمی رساند ، و رفته رفته برفک یخچال فریزر نفراست زیاد میشود و سرمای داخل یخچال فریزر کم می شود .

نکته مهم این است که سرویسکاران وتعمیرکاران یخچال بیشتر به قطع بودن ترمودیسک توجه میکنند .در حالی که خراب بودن ترمودیسک حالت دیکی هم دارد .یعنی حتما باید در دمای حدود 5 درجه مثبت سانتیگراد برق هیتر المنت یخچال فریزر بدون برفک را قطع کند .و اگر این کار را نکند این خرابی ترمودیسک میتواند منجر به اتش سوزی یخچال فریزر نفراست شود .یک نمونه عکس یخچال فریزر بدون برفک که اتش گرفته است در داخل سایت هست .

رمودیسک در واقع یک ترموستات حرارتی هست ، که باید  در دمای مثبت 5 تا 15 درجه بسته به نوع ان جریان برق هیتر المنت یخچال فریزر نفراست را قطع کند .ودر دمای منفی 5 تا 12 درجه سانتیگراد ، بسته به نوع ان باید برق هیتر المنت را متصل کند .حال اگر ترمودیسک در حلت قطع باشد و در سرمای منفی 5 عمل وصل کردن برق هیتر المنت را متصل نکند ، هیتر المنت دیگر روشن نخواهد شد .و برفکها روی هم جمع میشوند و سرمای یخچال فریزر رفته رفته کم وکمتر میشود .

 

3 ) ترمو فیوز یا فیوز حرارتی

یا کلید امنیتی کنترل گرمای بیش از حد هیتر المنت یخچال فریزر بدون برفک .ترمو فیوز بصورت سری به هیتر المنت وصل میشود .

اگر ترموفیوز بسوزد ، چون در مدار بصورت سری با المنت در مدار قرار گرفته است .برق هیتر المنت دیگر برقرار نمی شود .و دوباره برفک مشکل سرمای کم را موجب خواهد شد .و ترموفیوز اگر بسوزد حتما باید تعویض شود .

ترموفیوز در واقع برای محکم کاری در مدار یخچال فریزرهای نفراست قرار می گیرد تا احتمال اتش سوزی را بسیار بسیار کم کند .از این رو کیفیت ترموفیوز ها بسیار مهم هست .

متاسفانه دیده میشود بعضی از تعمیرکاران ترموفیوز را از مدار خارج میکنند و بدون ترموفیوز یخچال فریزر را رها میکنند .که این کار احتمال اتش سوزی یخچال فریزر بدون برفک را بسیار بیشتر میکند .حتی توصیه میشود که ترمودیسک را هم به جای ترموفیوز استفاده نکنید .

ترموفیوز یا فیوز حرارتی یخچال فریزر بدون برفک ، در واقع اخرین وسیله کنترل گرمای هیتر هست .یعنی دقیقا برای کنترل گرمای بیش از حد احتمالی هیترالمنت یخچال فریزرهای نفراست و جلوگیری از اتش سوزی یخچال فریزر می باشد .

حال اگر ترموفیوز بسوزد ، یعنی برق را از خود عبور ندهد تا به هیتر المنت برسد ، هیتر المنت گرم نمیشود تا برفکها را اب کند .یعنی عمل defrost را نمی تواند انجام دهد.

پس ترمودیسک و ترمو فیوز بصورت سری با هیترالمنت یخچال فریزر نفراست در مدار قرار میگیرند .تا جریان برق به هیترالمنت یخچال فریزر را کنترل کنند ، تا هم دمای ان کنترل شود و هم مصرف انرژی کمتر شود .

 

4) تایمر دیفراست در واقع یک ساعت الکتریکی هست تا هر 6 یا 8 ساعت هیتر المنت یخچال فریزر بدون برفک را 20 دقیقه در مدار قرار دهد .یعنی در 6 یا 8 ساعت که کمپرسور اجازه روشن شدن دارد هیتر نمی تواند روشن شود .

حال اگر تایمر دیفراست خراب شود و برق را به هیتر المنت یخچال وصل نکند ، برفکها روی هم جمع میشوند و سرمای یخچال کم و کمتر میشود .

حال اگر تایمر دیفراست خراب شود و برق را به هیتر المنت یخچال وصل نکند ، برفکها روی هم جمع میشوند و سرمای یخچال کم و کمتر میشود.

در مدل های جدید یخچال فریزر نفراست دیگر تایمر دیفراست وجود ندارد و بجای ان برد الکترونیک وجود دارد .

5 ) فن گردش هوای یخچال 

در یخچال فریزر های نفراست حداقل یک فن باید هوای داخل یخچال فریزر را از میان فین های اواپراتور به چرخش دراورد تا انتقال حرارت صورت گیرد .اگر فن به هر دلیلی نتواند هوای کابین یخچال را به گردش در اورد .برفک سریعا زیاد شده و یخچال گرم می شود .

چند نکته راجعه به یخچال فریزر نفراست

ترمودیسک باید در قسمتی از اواپراتور نصب شود که بیشترین برفک را دارد .تا وقتی که تمام برفک ها اب شد بعد هیتر المنت توسط ترمودیسک از مدار خارج شود .

هرگز ترموفیوز را از مدار یخچال فریزر نفراست خارج نکنیم .نبود ترموفیوز احتمال اتش سوزی را خیلی زیاد میکند .

  عیب  یخچال فریزر های بردالکترونیک دار

در این یخچال فریزرها نفراست تایمر دیفراست بصورت الکترونیکی در برد کنترل ان طراحی شده است .

و تایمر دیفراست مکانیکی دیگر وجود ندارد . و بجای ترمودیسک سنسور NTC  متصل به اواپراتور نفراست وجود دارد .

ولی در این یخچال فریزر ها حتما ترموفیوز وجود دارد .

البته در بعضی از مدل های یخچال فریزر سامسونگ ، در دوسر هیترالمنت ، دو ترمودیسک کار گذاشته شده است . که در واقع اگر یکی از این ترمودیسک ها خطا کند ، ترمودیسک دیگری عمل خواهد کرد .

328 نظر

 1. سلام
  به یخچال هیاییسنس نفراست با برد الکترونیکی دارم
  چند ماهی بود که پشت آن سرما نداشت به تعمیرکار آمد و گفت فیلتر بعد ار موتور آن خراب است که آن را عوض کرد و درست شد اما بعد از چند روز دیگر برفک هاش آب نمی شود و یکسره کار می کنه و دمای 9 را نشان میده

 2. یخچال فریزر من سامسونگ هستش قسمت یخچال زیر کشوهای جا میوه ای آب میده و یخ میزنه اشکالش از چی هستش؟ اگر امکان داره سریع پاسخ دهید ممنون

  • درود
   دستگاه را به مدت 24 ساعت از برق کشیده و درب آن را باز بگذارید، در صورت برطرف نشدن مشکل به نمایندگی مراجعه نمایید.

 3. باسلام چندروزپیش سریخچال سای بای سایداسنواروبااب شستم بعد24وقتی میخواستم روشن کنم دیگه روشن نشدبازشم کردم به نظرنمیرسه که چیزی ازش سوخته باشه وفیوزشم سالم بودبه نظرتون مشکلش چیه وچقدهزینه تعمیرش میشه

  • درود
   احتمال دارد برد اصلی دستگاه مشکل داشته باشد.
   برد اصلی دستگاه که در قسمت سقف دستگاه می باشد را بازکرده و با سشوار خشک کنید، در صورت برطرف نشدن مشکل باید به نمایندگی مراجعه کنید.

 4. مهندس سلام. دلیل اینکه بالای اواپراتور یخچال نوفراست برفک جمع میشه بعد از یه مدت چیه .چون کم کم سرمای یخچال پایین میادش. قسمت پایین اواپراتور برفکی نمیزنه و سرماش خوبه ولی بعد از چند روز برفکی به به عرض5 سانت روی اوپراتور میشینه و راه گردش هوا از اواپراتور به فن و سیکل گردشی رو می گیره .لطفا بگید چیکار کنم . در ضمن در زمان روشن بودن یخچال بنده سویچ تایمر رو به آرامی در جهت عقربه ساعت چرخاندم و بعد از خاموش شدن کمپرسور هیتر کارش را به درستی انجام دادو روشن بود.الان به نظر ما ترمو دیسک خرابه یا تایمر یخچال و برای جمع نشدن برفک در قسمت بالای اواپراتور چه راه حلی رو پیشنهاد می کنید.با سپاس

 5. با سلام من يك يخچال فريزر دارم كه بالا فريزر و پايين يخچال است از نوع سامسونگ. اخيراً خنكاي يخچال آن بعد از 7-8 روز از بين ميرود و لي فريزر آن مشكلي ندارد و خوب خنك ميكند. تعميركار براي تعمير مراجعه كرد. سنسور اپراتور و تايمر ديفراست را عضو كرد. اما عيب برطرف نشد. مجدداً مراجعه كرد باز هم تايمر ديفراست را عضو كرد باز هم يخچال درست نشده . ميگويد المنت مشكلي ندارد. موتور سالم است گاز يخچال هم كافي است. لطفاً راهنمايي كنيد عيب از چيست

 6. سلام. من يك يخچال فريزر سامسونگ دارم كه بالاش فريزر و پايين يخچاله. چند مدتي است كه يخچالش خنك نمي كنه. ولي فريزرش خوب سرد ميشه .از سام سرويس اومدن سنسور و تايمرش رو عوض كردن ولي باز يخچال درست نشد. تعميركار گفت المنت ، موتور و گازش سالمه. علت اينكه درست نشده اينك كه تايمرهاي سامسونگ حتي نو در بازار خراب هستن و هر چي تعويض ميشن ممكنه خراب باشن. بايد اين نكته رو هم بگم كه وقتي يخ اپراتورش آب ميشه تا 7-8 روز خوب كار ميكنه ولي دوباره يخچالش خنك نمي كنه. لطفاً راهنمايي بفرماييد

  • درود
   احتمال دارد المنت چسبی داخل سوراخ مسیر خروج آب دیفراست سوخته باشد و همین باعث میشود آب دیفراست جمع شده و مسیر سرما از فریزر به یخچال را مسدود کند، المنت دستگاه بررسی شود.

 7. با سلام.
  یخچال فریزر سامسونگ دارم که بعد از جابجایی منزل صفحه برد آبی آن نشان نمیده و فقط یک خط چشمک زن ظاهر میشه. میشه روش رفع مشکل را بیان کنید. با تشکر

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*