ایراد ها و عیوب یخچال فریزر نفراست

در بخش اموزش چند نکته مهم مثل قانون اهم و کاربرد ان در یخچال فریزر و سنسور ان تی سی یا ترمیستور NTC یخچال فریزر و تایمر دیفراست و ترمودیسک و ترموفیوزدر یخچال فریزر ها ، توضیح داده شده است ،که قبل از مطالعه این بخش بهتر است  سری به انها بزنید .

 

عمده مشکلات یخچال فریزرهای نفراست یا یخچال فریزر بدون برفک یا یخچال فریزر ضد برفک ، همان برفک زدن یخچال فریزر نفراست هست .

که چند تا علت میتواند داشته باشد .

در یخچال فریزرهای نفراست قدیمی یا( بدون برد الکترونیکی )، یا یخچال فریزر های بدون برفک ، تایمر دیفراست دار ،5 قطعه مهم داریم که ممکن هست یکی از انها خراب شده باشد ،که موجب برفک زدن یخچال فریزر نفراست شده است .

1) هیتر المنت نفراست

2) ترمودیسک یا ترموستات حرارتی داخل اواپراتور نفراست

3) ترموفیوز یا فیوز حرارتی که به داخل اواپراتور نفراست چسبیده است

4)تایمر دیفراست یا ساعت دیفراست یخچال نفراست( در مدل های جدید برد الکترونیک جایگزین تایمر دیفراست شده است )

5)فن پشت اواپراتور نفراست یخچال فریزر بدون برفک

 

اگر هر کدام از این قطعات بدرستی کار نکنند یخچال دچار برفک خواهد شد .

1)هیتر المنت یخچال فریزر نفراست

اگر خراب شود یا بسوزد ، دیگر در زمان برفک زدایی گرما تولید نمیکند و برفک ها روی هم جمع میشود ، و کم کم سرمای داخل یخچال فریزر کم می شود .

2)ترمودیسک ، یک ترموستات حرارتی هست که بصورت سری با هیتر المنت نفراست در مدار قرار می گیرد .و معمولا در منفی 5 درجه به پایین اجازه عبور برق به هیتر المنت را میدهد و در 5درجه مثبت با اتومات کردن در واقع برق هیتر المنت را قطع میکند تا مانع اتلاف انرژی شود .

حال اگر ترمودیسک خراب شود ، دیگر برق را به المنت یخچال نمی رساند ، و رفته رفته برفک یخچال فریزر نفراست زیاد میشود و سرمای داخل یخچال فریزر کم می شود .

نکته مهم این است که سرویسکاران وتعمیرکاران یخچال بیشتر به قطع بودن ترمودیسک توجه میکنند .در حالی که خراب بودن ترمودیسک حالت دیکی هم دارد .یعنی حتما باید در دمای حدود 5 درجه مثبت سانتیگراد برق هیتر المنت یخچال فریزر بدون برفک را قطع کند .و اگر این کار را نکند این خرابی ترمودیسک میتواند منجر به اتش سوزی یخچال فریزر نفراست شود .یک نمونه عکس یخچال فریزر بدون برفک که اتش گرفته است در داخل سایت هست .

رمودیسک در واقع یک ترموستات حرارتی هست ، که باید  در دمای مثبت 5 تا 15 درجه بسته به نوع ان جریان برق هیتر المنت یخچال فریزر نفراست را قطع کند .ودر دمای منفی 5 تا 12 درجه سانتیگراد ، بسته به نوع ان باید برق هیتر المنت را متصل کند .حال اگر ترمودیسک در حلت قطع باشد و در سرمای منفی 5 عمل وصل کردن برق هیتر المنت را متصل نکند ، هیتر المنت دیگر روشن نخواهد شد .و برفکها روی هم جمع میشوند و سرمای یخچال فریزر رفته رفته کم وکمتر میشود .

 

3 ) ترمو فیوز یا فیوز حرارتی

یا کلید امنیتی کنترل گرمای بیش از حد هیتر المنت یخچال فریزر بدون برفک .ترمو فیوز بصورت سری به هیتر المنت وصل میشود .

اگر ترموفیوز بسوزد ، چون در مدار بصورت سری با المنت در مدار قرار گرفته است .برق هیتر المنت دیگر برقرار نمی شود .و دوباره برفک مشکل سرمای کم را موجب خواهد شد .و ترموفیوز اگر بسوزد حتما باید تعویض شود .

ترموفیوز در واقع برای محکم کاری در مدار یخچال فریزرهای نفراست قرار می گیرد تا احتمال اتش سوزی را بسیار بسیار کم کند .از این رو کیفیت ترموفیوز ها بسیار مهم هست .

متاسفانه دیده میشود بعضی از تعمیرکاران ترموفیوز را از مدار خارج میکنند و بدون ترموفیوز یخچال فریزر را رها میکنند .که این کار احتمال اتش سوزی یخچال فریزر بدون برفک را بسیار بیشتر میکند .حتی توصیه میشود که ترمودیسک را هم به جای ترموفیوز استفاده نکنید .

ترموفیوز یا فیوز حرارتی یخچال فریزر بدون برفک ، در واقع اخرین وسیله کنترل گرمای هیتر هست .یعنی دقیقا برای کنترل گرمای بیش از حد احتمالی هیترالمنت یخچال فریزرهای نفراست و جلوگیری از اتش سوزی یخچال فریزر می باشد .

حال اگر ترموفیوز بسوزد ، یعنی برق را از خود عبور ندهد تا به هیتر المنت برسد ، هیتر المنت گرم نمیشود تا برفکها را اب کند .یعنی عمل defrost را نمی تواند انجام دهد.

پس ترمودیسک و ترمو فیوز بصورت سری با هیترالمنت یخچال فریزر نفراست در مدار قرار میگیرند .تا جریان برق به هیترالمنت یخچال فریزر را کنترل کنند ، تا هم دمای ان کنترل شود و هم مصرف انرژی کمتر شود .

 

4) تایمر دیفراست در واقع یک ساعت الکتریکی هست تا هر 6 یا 8 ساعت هیتر المنت یخچال فریزر بدون برفک را 20 دقیقه در مدار قرار دهد .یعنی در 6 یا 8 ساعت که کمپرسور اجازه روشن شدن دارد هیتر نمی تواند روشن شود .

حال اگر تایمر دیفراست خراب شود و برق را به هیتر المنت یخچال وصل نکند ، برفکها روی هم جمع میشوند و سرمای یخچال کم و کمتر میشود .

حال اگر تایمر دیفراست خراب شود و برق را به هیتر المنت یخچال وصل نکند ، برفکها روی هم جمع میشوند و سرمای یخچال کم و کمتر میشود.

در مدل های جدید یخچال فریزر نفراست دیگر تایمر دیفراست وجود ندارد و بجای ان برد الکترونیک وجود دارد .

5 ) فن گردش هوای یخچال 

در یخچال فریزر های نفراست حداقل یک فن باید هوای داخل یخچال فریزر را از میان فین های اواپراتور به چرخش دراورد تا انتقال حرارت صورت گیرد .اگر فن به هر دلیلی نتواند هوای کابین یخچال را به گردش در اورد .برفک سریعا زیاد شده و یخچال گرم می شود .

چند نکته راجعه به یخچال فریزر نفراست

ترمودیسک باید در قسمتی از اواپراتور نصب شود که بیشترین برفک را دارد .تا وقتی که تمام برفک ها اب شد بعد هیتر المنت توسط ترمودیسک از مدار خارج شود .

هرگز ترموفیوز را از مدار یخچال فریزر نفراست خارج نکنیم .نبود ترموفیوز احتمال اتش سوزی را خیلی زیاد میکند .

  عیب  یخچال فریزر های بردالکترونیک دار

در این یخچال فریزرها نفراست تایمر دیفراست بصورت الکترونیکی در برد کنترل ان طراحی شده است .

و تایمر دیفراست مکانیکی دیگر وجود ندارد . و بجای ترمودیسک سنسور NTC  متصل به اواپراتور نفراست وجود دارد .

ولی در این یخچال فریزر ها حتما ترموفیوز وجود دارد .

البته در بعضی از مدل های یخچال فریزر سامسونگ ، در دوسر هیترالمنت ، دو ترمودیسک کار گذاشته شده است . که در واقع اگر یکی از این ترمودیسک ها خطا کند ، ترمودیسک دیگری عمل خواهد کرد .

430 نظر

 1. سلام و خسته نباشید – یخچال فریزر سینجر نوفراست دارم اتومات میکنه تا برفک زدایی کنه دیگه روشن نمیشه ظاهرا از ترمو دیسک میتونه باشه اما نداره – ترمو فیوزش سوخته بود عوضش کردم یک سنسور هم داره احتمالا NTC که بسته شده به ابتدای اواپراتور – کار یخچال خوبه سرما هم تا منفی 21 میرسه فن ها هم خوب کار میکنن بردش رو هم دادم تعمیر کردن اما ایراد برطرف نشده وقتی اتومات میکنه بعد از چند ساعت باید از برق دربیاریم ومجددا به برق بزنیم – سوالم این است که این عیب میتواند به سنسور NTC مربوط باشد و این سنسور کارش چیه ؟ و یا ربطی به اون نداره و هنوز برد مشکل داره — در صورت امکان بیشتر راهنمایی کنید –
  با تشکر

  • درود
   احتمال دارد المنت و یا برد دستگاه مشکل داشته باشد.
   سنسور NTC اطلاعات مربوط به دمای اواپراتور را به برد ارسال میکند و برد بر اساس این اطلاعات فرمان مربوطه را صادر میکند. بله ممکن است مشکل از سنسور NTC نیز باشد و باید چک شود.

 2. سلام
  یخچال فریزرم قسمت یجچال بالاست و کار می کند ولی قسمت فریزر از کار افتاده و کار نمی کند مشکل چیه
  ممنون

 3. سلام من یک یخچال فریزر الکترو استیل دارم ک چن روزه دمای یخچال اومده روی بیست درجه و هرکار میکنم روی درجه ی پایین تری ذخیره نمیشه.بایدچیکارکنم؟
  پ ن.قسمت فریزر درست است و دمای آن ثابت است و هیچ ایرادی نداره و فقط یخچالم عیب پیداکرده

 4. مهرداد بینا

  سلام من یخچال فریزر دوو دارم بالا فریزر.چندروزیه که میبینم تهش داخلش سمت راست آب جمع میشه و بیرونم میریزه کم کم.هر یکی دوروز یبار اینجوری میشه.علتش چیه؟

  • درود
   احتمالا مسیر خروج آب دیفراست مسدود شده است.
   دستگاه را به مدت 24 ساعت از برق بکشید.
   المنت قسمت فریزر حدود 5-10 سانتیمتر به سمت قسمت کف(پایین) خروجی آب انتقال داده شود.

 5. سلام مدتیه یخچال فریزر نوفراست الکتروستیل قسمت فریزر و کف طبقه تحتانی یخ میبندد بطوری که محفظه نگهداری مواد غذایی توسط یخ به کف یخچال میچسبد و بیرون نمی آید که در نهایت باید درب را باز گذاشت تا یخ آب شود تا قفسه را بیرون کشید. به نظر شما مشکل چیست ؟

  • درود
   احتمال دارد مسیر تخلیه آب دیفراست مسدود شده است.
   دستگاه را به مدت 24 ساعت از برق بکشید و درب های آن را باز بگذارید، در صورتی که مشکل برطرف نشد با نمایندگی تماس بگیرید.

 6. سلام
  یخچال فریزر اسمگ خریدم متاسفانه صدای زیادی دارد و مسئول نصب یخچال می گوید به دلیل پاشش گاز در لوله ها است در صورتی که در دفترچه زده صدا 41db ولی صدای زیادی دارد .

 7. با سلام یه فریزر نوفراست پارس داریم که یه سالی هست که هرماه باید اینو خاموشش کنیم چون که دماش میاد پایین ویه سره موتورش کار میکنه و بالا نمیره . تا حالا سه بار هم ترمودیسکشو عوض کردیم اما هیچ فرقی نمیکنه

 8. با سلام

  یخچال فریزر سامسونگ، یخچال بالا، مدتیه که زیر جا میوه ای و داخل آن آب جمع میشود.

  • درود
   احتمال دارد مسیر خروج آب دیفراست مسدود شده باشد.
   دستگاه راه به مدت 24 ساعت از برق بکشید و درب های آن را باز بگذارید، اگر مشکل تکرار شد به نمایندگی مراجعه نمایید.

 9. امین ریاضی

  سلام
  یخچال فریزر امرسان یخچال بالا داریم که فریزرخوب کار میکند ولی یخچال نه. اواپراتور و متعلقات برفک و یخ میزند و مسیر گردش هوا مسدود میشود. لطفا بفرمایید کدام قطعه خراب است و چه شکلی است؟ ممنون از شما

  • درود
   احتمال دارد دستگاه مشکل دیفراست یا برفک زدایی داشته باشد.
   المنت، ترموفیوز و سنسور دیفراست فریزر چک شود.

 10. سلام خسته نباشید‌میخاستم بپرسم آیا دریخچال فریزرهای نفراست میشه بجای المنت شیشه ای از المنت میله ای استفاده کرد؟

 11. سلام باتشکر ازجوابتون.یدونه یخچال فریزر الکترواستیل نفراست برد دار داریم که فن داخل فریزر بعداز یکروز کارکردن دیگه کارنمیکنه وباعث میشه دمای یخچال بره بالا. میشه بپرسم علتش چیه؟باتشکر

 12. سلام خدا قوت ، يه فریزر بوش دارم که مدتیه وقتی روشنش میکنم آلارم میزنه و کمپرسور وارد مدار میشه دو ثانیه بعد کمپرسور از مدار خارج میشه بعد از حدود پنج ثانیه دوباره کمپرسور وارد مدار میشه و دو ثانیه بعد از مدار خارج میشه و این روند ادامه داره میخواستم ببینم مشکل از برشده یا از قسمتهای دیگه است. سپاس

 13. سلام‌ یخچال فریزر نفراست الکترواستیل دارم فن داخل فریزربعدازیکروز کارکردن دیگه کارنمیکنه وباعث بالارفتن دمای یخچال میشه ولی دمای فریزرثابت میمونه اگه میشه علتشو بگین باتشکر

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*