معرفی اجزاء تشکیل دهنده ی گاز مبرد R410a و آموزش شارژ گاز

سایت دیفراست www.defrost.ir مرجع تعمیرکاران لوازم خانگی

برای عضویت در کانال تلگرام ما ؛ روی نوشته زیر کلیک نمایید

(کافی است برنامه ی تلگرام را روی کامپیوتر خود نصب نمایید تا با کلیک روی نوشته ی زیر مستقیما به کانال تلگرام ما بپیوندید)

کانال تلگرام گروه تولیدی دیفراست

defrostgrop@

 

 

 

گاز R410a از چه موادی تشکیل شده است ؟

گاز R410a از ترکیب دو گاز R125 و R32 با نسبت برابر 50 به 50 ساخته می شود. این گاز دارای سرمادهی بسیار مناسبی است و نقطه جوش آن در حدود 51- درجه سانتی گراد است. این ماده در مقایسه با سایر گازهای مصرفی مانند R22 دارای نقطه جوش بسیار پایین تری است و بنابراین بازدهی بیشتری دارد. از سویی دیگر R410a به خوبی با محیط زیست سازگار است و تاثیر بسیار کمی بر روی لایه ازن می گذارد . مجموعه این خواص با یکدیگر باعث شده است تا این گاز به عنوان مبرد در بسیاری از سیستم های تبریدی کوچک مانند کولرهای گازی به عنوان بهترین مبرد حضور داشته باشد .

شارژ کولرهای گازی اینورتر(کم مصرف) با استفاده از گاز R410a

با توجه به توضیحات بالا در ادامه به توضیح نحوه شارژ کولر گازی با گاز R410a می پردازیم . لازم به ذکر است که اکثر کولرهای گازی مدرن مجهز به R410a هستند و از این ماده به عنوان ماده مبرد در سیکل تبریدی خود بهره می برند .
اولین اقدام برای شارژ یک کولر گازی اینورتر بررسی گاز استفاده شده در آن است. برای این کار مطمئن ترین روش بررسی برچسب فنی کولر گازی است که باید در آن به دنبال نوع مبرد مورد استفاده بگردید .

♦ پس از مشخص شدن نوع مبرد کولر که باید R410a باشد، حال با دو حالت مخلتف رو به رو خواهیم شد :

1 ) عدم وجود گاز در کولر به صورت کامل
2 ) کمبود گاز در کولر

در صورتی که کولر شما به صورت کامل فاقد گاز R410a است ، بهترین روش شارژ دستگاه با گاز به صورت وزن شده و مقدار مشخص است . مقدار گاز مورد نیاز در دستگاه بر روی برچسب مشخصات فنی کولر گازی مورد نظر ذکر شده است. لازم به ذکر است که مقدار گاز درج شده بر روی برچسب فنی کولر گازی بر مبنای 5 متر لوله است . بنابراین اگر در کولرگازی شما بیش از 5 متر لوله استفاده شده است باید به ازای هر متر لوله 20 گرم به مقدار گاز R410a اضافه کنید . اگر در منزل ترازو نداشته باشید می توانید با استفاده از گیج مانوفیلد تا حدود 110یا 120psi کولر خود را شارژ نمایید . البته این مقدار گاز برای زمانی است که دمای محیط داخل یعنی اواپراتور ۲۷ درجه سانتی‌گراد و دمای محیط بیرون یعنی کندانسور ۲۵ درجه سانتی‌گراد باشد.

حتما به این نکته نیز توجه داشته باشید که شارژ کولر را حتما باید با استفاده از گاز مایع انجام دهید . یعنی باید در زمان شارژ کپسول گاز را به صورت کامل بر عکس نمایید .

بعضی از افراد و یا وب سایت ها ممکن است استفاده از روش آمپر دستگاه را برای شارژ کولر گازی به شما پیشنهاد کنند. اما چون ساختار موتور کولرهای گازی به صورت فرکانسی عمل می کند و بنابراین با هیچ روشی نمی توانید دقیقا مشخص کنید که آمپر دستگاه در لحظات بعدی چگونه تغییر می کند، بهتر است از این روش استفاده نکنید.

به عنوان مثال ممکن است یک کولر در یک لحظه روی بیشترین جریان خود باشد ولی در لحظه بعد بر روی کمترین جریان خود قرار گیرد .

 

 

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*