ایراد ها و عیوب یخچال فریزر نفراست

در بخش اموزش چند نکته مهم مثل قانون اهم و کاربرد ان در یخچال فریزر و سنسور ان تی سی یا ترمیستور NTC یخچال فریزر و تایمر دیفراست و ترمودیسک و ترموفیوزدر یخچال فریزر ها ، توضیح داده شده است ،که قبل از مطالعه این بخش بهتر است  سری به انها بزنید .

 

عمده مشکلات یخچال فریزرهای نفراست یا یخچال فریزر بدون برفک یا یخچال فریزر ضد برفک ، همان برفک زدن یخچال فریزر نفراست هست .

که چند تا علت میتواند داشته باشد .

در یخچال فریزرهای نفراست قدیمی یا( بدون برد الکترونیکی )، یا یخچال فریزر های بدون برفک ، تایمر دیفراست دار ،5 قطعه مهم داریم که ممکن هست یکی از انها خراب شده باشد ،که موجب برفک زدن یخچال فریزر نفراست شده است .

1) هیتر المنت نفراست

2) ترمودیسک یا ترموستات حرارتی داخل اواپراتور نفراست

3) ترموفیوز یا فیوز حرارتی که به داخل اواپراتور نفراست چسبیده است

4)تایمر دیفراست یا ساعت دیفراست یخچال نفراست( در مدل های جدید برد الکترونیک جایگزین تایمر دیفراست شده است )

5)فن پشت اواپراتور نفراست یخچال فریزر بدون برفک

 

اگر هر کدام از این قطعات بدرستی کار نکنند یخچال دچار برفک خواهد شد .

1)هیتر المنت یخچال فریزر نفراست

اگر خراب شود یا بسوزد ، دیگر در زمان برفک زدایی گرما تولید نمیکند و برفک ها روی هم جمع میشود ، و کم کم سرمای داخل یخچال فریزر کم می شود .

2)ترمودیسک ، یک ترموستات حرارتی هست که بصورت سری با هیتر المنت نفراست در مدار قرار می گیرد .و معمولا در منفی 5 درجه به پایین اجازه عبور برق به هیتر المنت را میدهد و در 5درجه مثبت با اتومات کردن در واقع برق هیتر المنت را قطع میکند تا مانع اتلاف انرژی شود .

حال اگر ترمودیسک خراب شود ، دیگر برق را به المنت یخچال نمی رساند ، و رفته رفته برفک یخچال فریزر نفراست زیاد میشود و سرمای داخل یخچال فریزر کم می شود .

نکته مهم این است که سرویسکاران وتعمیرکاران یخچال بیشتر به قطع بودن ترمودیسک توجه میکنند .در حالی که خراب بودن ترمودیسک حالت دیکی هم دارد .یعنی حتما باید در دمای حدود 5 درجه مثبت سانتیگراد برق هیتر المنت یخچال فریزر بدون برفک را قطع کند .و اگر این کار را نکند این خرابی ترمودیسک میتواند منجر به اتش سوزی یخچال فریزر نفراست شود .یک نمونه عکس یخچال فریزر بدون برفک که اتش گرفته است در داخل سایت هست .

رمودیسک در واقع یک ترموستات حرارتی هست ، که باید  در دمای مثبت 5 تا 15 درجه بسته به نوع ان جریان برق هیتر المنت یخچال فریزر نفراست را قطع کند .ودر دمای منفی 5 تا 12 درجه سانتیگراد ، بسته به نوع ان باید برق هیتر المنت را متصل کند .حال اگر ترمودیسک در حلت قطع باشد و در سرمای منفی 5 عمل وصل کردن برق هیتر المنت را متصل نکند ، هیتر المنت دیگر روشن نخواهد شد .و برفکها روی هم جمع میشوند و سرمای یخچال فریزر رفته رفته کم وکمتر میشود .

 

3 ) ترمو فیوز یا فیوز حرارتی

یا کلید امنیتی کنترل گرمای بیش از حد هیتر المنت یخچال فریزر بدون برفک .ترمو فیوز بصورت سری به هیتر المنت وصل میشود .

اگر ترموفیوز بسوزد ، چون در مدار بصورت سری با المنت در مدار قرار گرفته است .برق هیتر المنت دیگر برقرار نمی شود .و دوباره برفک مشکل سرمای کم را موجب خواهد شد .و ترموفیوز اگر بسوزد حتما باید تعویض شود .

ترموفیوز در واقع برای محکم کاری در مدار یخچال فریزرهای نفراست قرار می گیرد تا احتمال اتش سوزی را بسیار بسیار کم کند .از این رو کیفیت ترموفیوز ها بسیار مهم هست .

متاسفانه دیده میشود بعضی از تعمیرکاران ترموفیوز را از مدار خارج میکنند و بدون ترموفیوز یخچال فریزر را رها میکنند .که این کار احتمال اتش سوزی یخچال فریزر بدون برفک را بسیار بیشتر میکند .حتی توصیه میشود که ترمودیسک را هم به جای ترموفیوز استفاده نکنید .

ترموفیوز یا فیوز حرارتی یخچال فریزر بدون برفک ، در واقع اخرین وسیله کنترل گرمای هیتر هست .یعنی دقیقا برای کنترل گرمای بیش از حد احتمالی هیترالمنت یخچال فریزرهای نفراست و جلوگیری از اتش سوزی یخچال فریزر می باشد .

حال اگر ترموفیوز بسوزد ، یعنی برق را از خود عبور ندهد تا به هیتر المنت برسد ، هیتر المنت گرم نمیشود تا برفکها را اب کند .یعنی عمل defrost را نمی تواند انجام دهد.

پس ترمودیسک و ترمو فیوز بصورت سری با هیترالمنت یخچال فریزر نفراست در مدار قرار میگیرند .تا جریان برق به هیترالمنت یخچال فریزر را کنترل کنند ، تا هم دمای ان کنترل شود و هم مصرف انرژی کمتر شود .

 

4) تایمر دیفراست در واقع یک ساعت الکتریکی هست تا هر 6 یا 8 ساعت هیتر المنت یخچال فریزر بدون برفک را 20 دقیقه در مدار قرار دهد .یعنی در 6 یا 8 ساعت که کمپرسور اجازه روشن شدن دارد هیتر نمی تواند روشن شود .

حال اگر تایمر دیفراست خراب شود و برق را به هیتر المنت یخچال وصل نکند ، برفکها روی هم جمع میشوند و سرمای یخچال کم و کمتر میشود .

حال اگر تایمر دیفراست خراب شود و برق را به هیتر المنت یخچال وصل نکند ، برفکها روی هم جمع میشوند و سرمای یخچال کم و کمتر میشود.

در مدل های جدید یخچال فریزر نفراست دیگر تایمر دیفراست وجود ندارد و بجای ان برد الکترونیک وجود دارد .

5 ) فن گردش هوای یخچال 

در یخچال فریزر های نفراست حداقل یک فن باید هوای داخل یخچال فریزر را از میان فین های اواپراتور به چرخش دراورد تا انتقال حرارت صورت گیرد .اگر فن به هر دلیلی نتواند هوای کابین یخچال را به گردش در اورد .برفک سریعا زیاد شده و یخچال گرم می شود .

چند نکته راجعه به یخچال فریزر نفراست

ترمودیسک باید در قسمتی از اواپراتور نصب شود که بیشترین برفک را دارد .تا وقتی که تمام برفک ها اب شد بعد هیتر المنت توسط ترمودیسک از مدار خارج شود .

هرگز ترموفیوز را از مدار یخچال فریزر نفراست خارج نکنیم .نبود ترموفیوز احتمال اتش سوزی را خیلی زیاد میکند .

  عیب  یخچال فریزر های بردالکترونیک دار

در این یخچال فریزرها نفراست تایمر دیفراست بصورت الکترونیکی در برد کنترل ان طراحی شده است .

و تایمر دیفراست مکانیکی دیگر وجود ندارد . و بجای ترمودیسک سنسور NTC  متصل به اواپراتور نفراست وجود دارد .

ولی در این یخچال فریزر ها حتما ترموفیوز وجود دارد .

البته در بعضی از مدل های یخچال فریزر سامسونگ ، در دوسر هیترالمنت ، دو ترمودیسک کار گذاشته شده است . که در واقع اگر یکی از این ترمودیسک ها خطا کند ، ترمودیسک دیگری عمل خواهد کرد .

564 نظر

 1. سلام.استاد دمای داخل یخچال و همچنین فریزر یخچالهای نوفراست معمولا روی چه دمای باید قرار بگیرند؟ممنون از شما

 2. سلام.استاد داخل فریزر اگر بدنه آن عرق بکنه منظورم دست که میکشم کاملا مرطوب این طبیعی یا نشانه عیب و ایراد در یخچال هست؟بسیار ممنون

 3. سلام.یخچال فریزر که با برق 110 ولت کار میکنند چند درصد نسبت به یخچال فریزر معمولی(220) افزایش مصرف دارید؟تشکر

 4. سلام کولرهای موشکی که در دمای خوزستان از کمپرس خارج میشوند اصطلاحا اورلود می کنند چکار کنیم مشکلش حل بشه,,,,همچنین دور فن چطوری چک کنیم

 5. مهرداد خسروانجم

  فريزر سامسونگ داريم. وقتي به برق وصل باشه داخلش گرم ميشه و به حالت عادي برنميگرده. درواقع گرم كنش دايم در مداره. دوبار يخچال سازي بردمش، سر در نميارن، پرت و پلا ميگن و مقداري خرج بيهوده رو. ستم گذاشتن. لطفا بگين كجاي كار خرابه تا من به تعميركار بگم بياد درست كنه.

 6. سلام خسته نباشید ما جدیدا یخچال دوقلو نوفراست خریدیم ولی ته دیواره داخلی یخچال و قسمت بالای فریزر کمی برفک میزند آیا این امر طبیعی هستش؟ نمایندگی میگه این طبیعیه یخچال هایی که اصلا برفک نزنن مشکل دارن ایا این درسته؟؟

 7. با سلام و خسته نباشید
  آقا ما یه یخچال بدون برفک پارس داریم که تازگیا برفک میبنده …
  علت برفک بستنشم به نظرم از فن داخل کابینه ، چون قدیما این فن هر از چندگاهی اتومات میکرد و روشن و خاموش میشد اما جدیدا این فن داخل کابین کار نمیکنه
  بنده فن رو دراوردم و جدا تست کردم ، دیدم کاملا سالمه و کار میکنه ، سیم های فن که میره به برد جلوی یخچال رو هم تست کردم مشکلی نداره ، کلید در یخچال هم سالمه و کار میکنه
  با این اوصاف باز نمیدونم این فن چرا اتومات نمیزنه و کار نمیکنه
  ضمنا وقتی یخچال رو درحالت سوپر میذاری فن کار میکنه ( درحالت سوپر فن تا زمان باز کردن در یخچال یکسره کار میکنه)
  اما در حالت عادی خبری از اتومات کردن و روشن شدن فن نیست
  ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید

 8. یعنی یه جوانمرد پیدا نمیشه به ما کمک کنه ؟!

 9. با سلام خدمت استاد
  فن یخچال فریزر قبلا با باز کردن درب یخچال یا فریزر خاموش میشد و با بستن مجدد درب شروع بکار میکرد اما حالا فن یکسره کار میکنه حتی با باز کردن درب خاموش نمیشه همچنین موتور هم اتومات نمیکنه و یکسره کار میکنه.البته قابل ذکره که سرمای فریزر و یخچال مناسبه به نظر شما ایراد از کجاست؟ با تشکر

 10. سلام یخچال ساسونگ ارور f5 مزند مشکلش چیه

 11. سلام .یخچال فریزر دو قلو جنرال فور یک ماهه خریدم نو یخچال دیواره تهش یخ میبنده ..لطفن راهنمایی کنید ‌.ممنون

 12. با سلام
  من یک یخچال فریزر اسنوا مدل 810 دارم
  زیر کشو میوه یخچال آب جمع میشه
  و زیر کشو آخر فریزر یخ میزنه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • درود
   احتمال دارد مسیر خروج آب دیفراست مسدود شده باشد.
   دستگاه را به مدت 24 ساعت از برق بکشید و مجدد به برق بزنید ، اگر مشکل برطرف نشد به نمایندگی مراجعه کنید.

 13. سلام و عرض خسته نباشید ،یخچال دوو فریزر قسمت بالا،اب میداد و دریچه های قسمت پایین قندیل یخ زده بود،یخچال باز کردم لوله خروجی اب چک کردم یخ های قسمت ناودون هم اب کردم ،دوباره زدم برق بعد دو هفته دوباره اب میده ،موندم چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید،فن و المنت هم سالمه تست کردم

  • درود
   المنت دستگاه را به اندازه ی حدود 2 سانتیمتر به سمت کف دستگاه(به سمت پایین) نزدیک کنید.احتمالا مشکل برطرف خواهد شد.

 14. جاوید لک زایی

  سلام وخسته نباشیدیخچال الکترواستیل داریم هرهفته راه آبش میگیردآب ازداخل فریزرمیریزد وداخل فریزر کشوی پایین یخ میزند

 15. سلام شب خوش
  یخچال فریزر دونار با برد الکترونیکی، هنگام کار جلوی درب به شدت داغ می‌شود و احتمال آشتی سوزی دارد
  لطفا راهنمایی کنید

 16. سلام
  بعد از تعویض ترموستات یخچال برفک میزنه
  دو ساله یخچال را خریدم و از نظر برفک مشکلی نداشت .هرچه بررسی کردم یخچال نه تابمر داره نه ترمو دیسک
  یخچال فیلور ندل pr 350 cmd
  ممنون

  • درود
   اگر قسمت یخچال، صفحه ی پشت کامل برفک میزند احتمالا ترموستات یکسره کار میکند و یا اینکه تایم روشن بودنش بیشتر است.

 17. سلام. یه یخچال فریزر قدیمی سامسونگ داریم،یخچالش یخ میزنه،دمپر هم یخ میزنه،چند تا تعمیرکار آوردیم و بعد خرج بیخود یکیشون گفت که مشکل از المنت کف سینی بالای یخچال هست که خرابه و کار نمیکنه تا یخ هایی که میزنه رو آب کنه و آبها رو قطره قطره روی دمپر نریزه که دمپر هم یخ بزنه و در نتیجه باعث سرمای بیش از حد یخچال و یخ زدن مواد غذایی نشه. خواستم ببینم همچین موردی درسته یا بازم قراره خرج الکی کنیم، اگر درسته حدودا میدونید هزینه این المنت چقدر میشه؟ ممنون

 18. سلام.فریزر بدون برفک آزمایش دارم که روزی چند با آلارم افت رودتش به کار میوفته و باید یک ساعت از برق کشی ه بشه و قسمت اواپراتورش یخ میزنه.ایرادش از چی میتونه باشه و آیا شرکت آزمایش که تعطیل شده آیا کسانی هستن که خدماتشو انجام بدن؟

 19. سلام.یخچال وفریزر هیمالیا برد دار خریدیم.بعد ۳ماه کار کردن الان دمای فریزر به دمایی که تنظیم کردیم نمی‌رسه فقط چشمک میزنه موقتی به دمایی که تنظیم کردیم نزدیک میشه اتوماتیک می‌کنه ودماش کم میشه دوباره چشمک میزنه تا دماشو زیاد کنه.مشکلش چیه؟

  • درود
   اگر بعد از اتومات، دستگاه دیر روشن میشود (زمان اتومات بیشتر از 40 دقیقه طول بکشد) دمای فریزر افت میکند و درجه چشمک میزند.
   به نمایندگی مراجعه شود.

 20. پریا خلیل نسب

  با سلام
  ما یه یخچال فریزر ال جی خریدیم که بعد از روشن کردن برد الکتریکیش دیگه کار نمیکنه!!!یعنی دمای یخچال و …رو نمیتونیم عوض کنیم. الان برد باید عوض شه؟هزینش چه قدر میشه؟

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*